Jdi na obsah Jdi na menu
 


Queen

24. 7. 2006

Queen

Queen byla britská rocková skupina. Do roku 1991, kdy smrtí Freddie Mercuryho zanikla, patřila mezi ty nejoblíbenější. Její slávu se snaží vzkřísit noví členové skupiny.

Vznik skupiny

Když se ve čtrnácti letech Freddie Mercury přestěhoval s rodiči z Bombaje (narodil se ovšem na Zanzibaru) do Felthamu, jeho poklidný život rozmazlovaného synka poměrně bohatých Peršanů se od základu změnil. Už tu nebylo žádné služebnictvo, které by se o něho staralo. Jeho otec už neměl tolik času. A Freddie musel každé ráno jezdit dvoupatrovým autobusem do školy, kde se mu spolužáci smáli kvůli přízvuku i kvůli barvě pleti. Jeho prospěch se výrazně zhoršil. Když školu opouštěl, dokázal si další studium představit jedině na škole uměleckého směru: v Ealing Art School, kde mimochodem studoval i Pete Townshend.

Británie druhé poloviny šedesátých let byla jako vroucí kotel. Hudební žebříčky ovládaly skupiny Beatles a Rolling Stones a v Londýně žil nový idol Jimi Hendrix. Freddie Hendrixovi doslova propadl. Nosil hedvábné duhové košile, šifonové šály, na hlavě si vytvářel složitý účes ve stylu „rozcuchán elektrickým šokem“ a v přestávkách vyskakoval s dlouhým pravítkem, které mu sloužilo jako mikrofon, na lavice a za doprovodu imaginámí kytary vyřvával na celé kolo Purple Haze. O pár let později bude stejnou pózu široce rozkročen, tentokrát už s pravým mikrofonem a stále imaginámí kytarou kolem krku zaujímat na pódiích a přivádět tisíce fanoušků k extázi. Jenže zatím jeho napodobování Hendrixova zpěvu moc nadšení nevzbuzovalo. Spolužáci ho okřikovali a dělali si z něho legraci. Jinak tichý a nenápadný Frederick jim připadal tak trochu jako blázen.

Budoucí „královně“ trvalo plných šest let, než se skutečně prosadila. Její zárodek vznikl už roku 1968 na chodbách londýnské Imperial College, kde se student fyziky jménem Brian May pokusil založit skupinu. Přidal se k němu Roger Taylor (původně chtěl studovat stomatologii) a Tim Staffell, spolužák Freddieho Bulsary z kurzu umění. Začali si říkat Smile. První a zároveň poslední singl žádné hudební zemětřesení nepřinesl. Po dvou letech Staffell skupinu opustil, ale předtím ještě stačil přesvědčit Freddieho, aby ho u Smile nahradil. Krátce nato se trojice doplňovaná o nejrůznější basisty, kteří se střídali přímo závratnou rychlostí, vydala na první turné po školních klubech.

Roku 1971 přišel ke Smile John Deacon, v pořadí už sedmý hráč na basu. Skupina si s jeho příchodem změnila název. Začali si říkat Queen. O rok později je do své stáje přijala megaspolečnost EMI a skupina vydala první písničku Keep Yourself Alive. Kritici ji ztrhali, rozhlas ji odmítl hrát. Stejný osud málem potkal i první album s prostým názvem Queen.

S druhým albem, které mělo stejně málo nápaditý název Queen II, konečně prorazili. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. V období mezi léty 19731991 vydávali průměrně jedno album ročně.

Styl

Dokáže vůbec někdo charakterizovat styl skupiny Queen? Ano, byl to rock, ale i něco navíc. Queen uměli zahrát klasickou „vypalovačku“ jako Tie Your Mother Down, ale také hymnus typu We Are The Champions. Nahráli futuristické elektronické Radio GaGa i jedny z nejkrásnějších balad rockové historie. Psali tradiční diskotékové hity jako Another One Bites The Dust i netradiční Under Pressure.

Vždy si dokázali zachovat originální zvuk, díky kterému je posluchač pozná doslova po pár tónech. Přispěl k tomu Mercuryho vokální projev a nezaměnitelný zvuk kytary Briana Maye, („Chtěl jsem někdy natočit desku s velikým orchestrem, ale s Queen to prostě nejde. Brian zvládne celý orchestr na jedné kytaře,“ řekl Mercury po vydání sólového alba Mr. Bad Guy.) Ale především neobyčejné sbory, označované za nejlepší v posledním půlstoletí, které vynikly třeba v Bohemian Rhapsody, jež si opět zaslouží trochu pozornosti.

Bohemian Rhapsody způsobila menší revoluci. Objevila se v roce 1975 na albu A Night At The Opera. Téměř okamžitě po vydání se singl s touto písní ocitl na prvních příčkách hitparád, kde se udržel devět týdnů. Tento rekord dokázal překonat až Bryan Adams s písní Everything I Do…; autorem je Freddie Mercury a také producent Roy Thomas Baker, který při její tvorbě zažil menší šok. Mercury mu nejprve předvedl začátek (vokál za doprovodu klavíru), pak se zarazil a s ledovým klidem prohlásil: „Tady přijde ta opera.“ Ovšem onen zamýšlený krátký operní kousek se při nahrávání poněkud rozrostl na sto osmdesát hlasů, které všechny patří jen čtyřem členům Queen. Nahrávání trvalo tři týdny, protože Freddie byl neustále s něčím nespokojený. Měl svou představu a tu chtěl naplnit. (Podobně ostatně nahrával všechny písně a točil všechny videoklipy. Utvořil si představu, rozpracoval ji do nejmenších detailů včetně vzorku na látce kostýmů, barvy světel při natáčení nebo jediného tónu a pak ji chtěl splnit.)

Další šok připravil Mercury diskžokejům z rozhlasových stanic. Konečná verze trvala šest minut – dvojnásobek proti běžným singlům. A Queen odmítli cokoli vyškrtnout nebo zkrátit. Posluchači jim dali za pravdu.

Revolučnost Bohemian Rhapsody se neomezovala pouze na netradiční délku a spojení stylů, ale také na výtvarné zpracování. Bývá považována za první rockové video filmové zpracování písničky, v němž je obraz podřízen zvuku. Stala se jím opět náhodou. Skupina chtěla natočit klip pro populární televizní pořad Top of The Pops, jenže byla odmítnuta. A tak se rozhodla natočit film s hudbou Bohemian Rhapsody. Přišel je na směšných pět tisíc liber. Dnes už klasické video se nakonec objevilo i v programu Top of The Pops.

Přišlo poslední vystoupení před kamerou: These Are The Days of Our Lives. Žádné výstřelky, žádná přepychovost, žádné bláznivé nápady. Jen civilní Mercury (bez kostýmu a bez líčení) otočený přímo do kamery. Nic neskrývá, na nic si nehraje. Umírající člověk se loučí se svou největší láskou – s publikem.

Poslední měsíce jeho života byly těžce poznamenány rozvinutou chorobou AIDS. O své nemoci věděl, ale nikdy o ní nemluvil. Dokonce i členům skupiny přiznal svůj skutečný zdravotní stav jen pár měsíců před smrtí. „Věděli jsme, že se něco děje, ale jistotu jsme neměli.“ prohlásil May. Postupující Freddieho choroba přinutila skupinu, aby omezila vystupování. Nejprve Mercury prohlásil, že se už cítí na turné příliš starý. „Nemyslím, že by se dvaačtyřicetiletý muž měl prohánět v trikotu po jevišti. Není to zrovna důstojné,“ řekl. Začaly se ozývat hlasy, že se skupina rozpadá. Pravda byla smutnější. Poslední turné absolvovali roku 1986 pod názvem Magic Tour. Pak už přišlo jen vystoupení s Montserrat Caballéovou v Barceloně roku 1988. Freddie však zpíval z playbacku. V tisku se objevují první dohady o nemoci AIDS. Mercuryho život k tomu novináře svádí. Když se v únoru 1990 objevil na předávání cen Brit Awards v nepříliš dobré kondici a značně pohublý, dohady přibývaly.

Teprve 23. listopadu 1991 vydává tisková mluvčí Freddieho Mercuryho (on už leží v kómatu) oficiální prohlášení, že Mercury má AIDS. O čtyřiadvacet hodin později Freddie ve svém bytě v Kensingtonu umírá. Odešel člověk, který kdysi prohlásil: „žít do sedmdesáti by byla nuda.“

Těsně před smrtí ještě stačil darovat práva na Bohemian Rhapsody organizaci bojující proti AIDS Terrence Higgins Trust. Píseň byla vydána před Vánocemi 1991. Do šesti dnů se ocitla na prvním místě hitparády .

CDéčka:

 • Queen
 • Queen II (1973)
 • Sheer Heart Attack (1974)
 • A Night At The Opera (1975)
 • A Day At The Races (1976)
 • News Of The World (1977)
 • Jazz (1978)
 • Live Killers (Queen ho odmítají zařadit mezi svojí oficiální diskografii, 1979)
 • The Game (1980)
 • Flash (1980)
 • Greatest Hits (1981)
 • Hot Space (1981)
 • The Works (1982)
 • The Complete Works (1984)
 • A kind of Magic (1986)
 • Live Magic (1986)
 • The Miracle (1989)
 • Queen at Wembley (1990)
 • Innuendo (1991)
 • Greatest Hits II (1991)
 • Made in Heaven (1995)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nejlepsi hudba

(petter, 14. 12. 2008 21:07)

Kdo nezažil živý koncert Queen, přišel o hodně. Mě se poštěstilo a viděl jsem je naživo. Větší nářez jsem v životě nezažil!!! Fakt úplná bomba!!! Absolutně nejlepší kapela planety...ještě pořád...!!

queen

(Jan Střecha, 15. 10. 2008 15:41)

dobrej článek a fotky :-)

Queen

(Michal Hovorka, 24. 6. 2007 18:47)

Skupina Queen byla z Frediem Mercurin jedinečná jejích alba jsou pohádková a jích hudba je taky jedinečna je moje druhá neoblíbejší skupina po Beatles. skupina Queen je prostě Best of

the best

(Lombardo, 5. 6. 2007 17:37)

lepšia kapela už nikdy nebude

Nikdo je nenahradí!!!

(Zuzka, 8. 4. 2007 19:46)

Fredie byl prostě jediný zpěvák, který něco dokázal. Ona vlastně celá skupina byla-je-bude vždy v našich srdcích.
Ten nový zpěvák neumí zpíávat a ani nechci, aby zpíval se zpěvákama, kteří něco dokázali a on přišel k hotovému....The show must go on....Šou musí pokračovat....

freddie mercury =queen

(david kadečka, 9. 3. 2007 20:32)

byla to dobrá skupina a freddy byl dobrý zpěvák tedkon jak tam maji toho nového zpěváká tak to už neni ono

nic lepšího

(zuzana, 18. 2. 2007 13:09)

super, prostě super!!!!!!!!!!!!!!!!!